Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

VIDEO

LATEST NEWS

ONLINE TRANSACTIONS

Online Rezervasyon
Fuar katılım formunu tıklayın
standınız için rezervasyonunuzu yapın!
 
Online Davetiye
Online davetiyenizi almak için tıklayın
davetiyeniz e-posta adresinize gelsin!
 
E-Bülten Üyeliği
Kaydınızı yapın, e-posta
kampanyalarımızdan haberdar olun.
Notice
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Ege Bölgesi’nde faaliyet yürüten yetiştirici birlikleri Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan Canlı Hayvan Fuarı için Seferihisar’da Euphoria Otel’de bir araya geldi. İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal’ın başkanlığında 6. Danışma Kurulu toplantısı gerçekleşti.
Bölgesinde faaliyet yürüten yetiştirici birlikleri Seferihisar’da 22 – 25 Mayıs tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek olan Anadolu Expo Canlı Hayvan Fuarı için bir araya geldi. Toplantıya Platform Fuarcılık ev sahipliği yaparken, İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal başkanlığında gerçekleştirilen danışma kurulu toplantısında daha önce yetiştirici birliklerinin ev sahipliğinde yapılan danışma kurulu toplantıları, alınan kararlar ve yapılan çalışmalar değerlendirildi.
Tarım Bakanı 18 Mart’ta İzmir’de
Ege bölgesinde faaliyet yürüten yetiştirici birlik başkanları ve temsilcilerinin katılımıyla 5.si gerçekleşen Anadolu Expo Canlı Hayvan Fuarı Danışma Kurulu toplantısına İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal da katıldı. Toplantıya başkanlık yapan Ahmet Güldal yaptığı değerlendirme konuşmasında fuarın Türkiye’de bir ilk olmasına ve hayvancılık sektörü olarak önemine dikkat çekti. 18 Mart Salı günü İzmir’de Kırsal Kalkınma Destekleriyle yapımı gerçekleşen fabrikaların açılışı yapılacağını törene Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in de katılacağını belirten Ahmet Güldal, tören öncesinde Bakan Eker’e fuar ile ilgili bilgi vereceklerini ve kendilerini fuara davet edeceklerini söyledi.
Bakan Eker’e daha önce fuar ile ilgili kısa da olsa bir bilgi verildiğini belirten Güldal: “Bakan Bey’e daha önce fuar ile ilgili bilgi verdik. 18 Mart Salı günü Kırsal Kalkınma yatırımlarının açılış töreni için kendisi İzmir’e gelecek. Tören öncesinde Anadolu Expo Canlı Hayvan Fuarı çalışmaları ile ilgili daha geniş bir bilgi verecek; fuarı destekleyen ve çalışmaların içinde yer alan yetiştirici birlikleri ile birlikte fuara kendisini davet edeceğiz” dedi.
Fuar sektöre ışık tutmalı
Fuarın aynı zamanda Türkiye’nin de temsil edilmesi olduğunu belirten Güldal: “Fuara yurtdışından da ziyaretçiler gelecek. Bu fuar aynı zamanda Türkiye’yi de temsil edecek. Fuarda canlı hayvan bulunması, bu canlı hayvanların çeşitliliği ve sayısı çok önemli. Ülkemize özgü ırklarımızı bu fuarda tanıtmalıyız. Türkiye’de ilk olması nedeniyle İzmir’in omuzlarına büyük yük biniyor. İzmir’de gerçekleşecek olan ve Türkiye için bir ilk olan bu fuar sektöre önder olmalı, bundan sonraki çalışmalara ışık tutmalıdır. Avrupa’da bu tür etkinlikler eskiden beri yapılıyor. Anadolu’nun da değişik yerlerinde ufak ufak şovlar düzenleniyor. Canlı hayvan fuarı tüm bu deneyimleri üzerinde çok sağlam inşa edilmeli ve sektöre fayda sağlamalıdır” dedi.
Sütün fabrikada yapıldığını zannediyorlar
Düzenlenecek fuarın tüketici içinde büyük önem taşıdığına dikkat çeken Güldal: “Bu fuarda tüketici ayağı ihmal edilmemeli. Çocuklarımız beton binalar arasında toprakla hayvanla temas etmeden büyüyor. Süt zirvesi sırasında çocukların sütün fabrikada üretildiğini zannettiklerini duyduk. Canlı hayvan fuarı ailelerin iyi bir haftasonu geçirmeleri için de bir fırsat. Ziyaretçiler için sosyal alanlar, süt ve et ürünleri alışverişi yapabileceği noktalar olacak. Ama yetiştirici birlikleri de buzağı, oğlak, kuzu da getirmeli. Çocuklar bu hayvanları sevmeli, fotoğraf çektirmeli” dedi.